בדיקת דם לגילוי הריון (בדיקת בטא):

בדיקת דם לגילוי הריון (בדיקת בטא):

בדיקת הריון הנקראת גם בשמה השני בדיקת בטא, משמשת לאבחון הריון על ידי איתור הורמון HCG.
הורמון זה נוצר בדרך כלל אך ורק על ידי השליה בגוף האישה במהלך הריון. נשים שאינן בהריון או גברים ימצא בגופן הורמון זה אך בכמות קטנה בהרבה יותר מבגופה של אישה הרה.
המולקולה של הורמון ה HCG מורכבת משתי יחידות, אלפא ובטא, שמחוברות בינהן. הערכה שאנו מכירים לבדיקת הריון נקשרת לחלק הבאטא ומכאן שם הבדיקה.

קיימות כיום בשוק מגוון רחב של בדיקות הריון המבוססות על גילוי ההורמון בשתן, אך הבדיקה המדויקת ביותר היא הבדיקה לגילוי ההורמון בדם על ידי ביצוע בדיקת דם לגילוי הריון.תפקידו של הורמון HCG בגוף האדם:

תפקידו העיקרי של הורמון HCG הוא להציל ולשמר את הגופיף הצהוב כדי שימשיך לייצר פרוגסטרון ויאפשר את המשך התפתחות ההריון בגוף האישה.
פרוגסטרון הוא הורמון המופרש מהשחלות לאחר הביוץ ומהשליה במהלך ההריון. ללא הפרשת HCG הגופיף הצהוב מתנוון, רמת הפרוגסטרון יורדת ורירית הרחם מתפרקת.
HCG משפיע גם על הפרשת טסטוסטרון מהאשכים של עובר זכר, ולכן חשוב להתפתחות המינית של עובר זכר.מתי בדרך כלל מומלץ לבצע בדיקת דם להריון?

בדרך כלל כבר לאחר 7-9 ימים מרגע ההפרייה אפשר יהיה לאתר את חלבון ה - HCG בדם, אך מומלץ להמתין עם הבדיקה מספר ימים לאחר התאריך המיועד של הווסת שלמעשה לא התרחשה.
אם הבדיקה מתבצעת מוקדם מדי, תוצאות הבדיקה עלולות להיות שגויות, למשל בזמן הריון יכולה להופיע תוצאה שלילית. מומלץ להמתין מספיק כדי שלא יהיה צורך להיבדק פעמים נוספות וגם לחסוך את עוגמת הנפש במקרה שמדובר בהריון כימי.

במידה והתקבלה תוצאה שלילית של בדיקת הבטא שבוצעה שבועיים לאחר התאריך המחושב של הווסת האחרונה, נבין שאין הריון.

למאמרים נוספים