בדיקות דם בקרב ילדים :

בדיקות דם בקרב ילדים בגילאי 7 עד - 12:

בדיקות דם כלליות בקרב קבוצת הילדים בגילאים האלה מיועדת לוודא שקצב הגדילה וההתפתחות של הילד או הילדה תקין. בנוסף, הן עוזרות לצוות הרפואי לגלות בעיות רפואיות חדשות אצל הילדים.בדיקת דם ומדדים לילדים:

חשוב ביותר להקפיד לעשות לילדים בדיקות דם בזמן. בדיקות דם עוזרת למעקב אחרי ההתפתחות וגילוי בעיות בשלב מוקדם. הבדיקה נועדה לגלות אצל הילד בעיות בריאות שלא התגלו בגיל צעיר יותר, מעקב אחרי הגובה של הילד, משקל, בדיקת הבטן, בדיקת דופק ואת לחץ הדם. כמו כן ניתן להאזין לריאות ולפעימות הלב. ולבצע מעקב אם יש בעיות גדילה והתפתחות.הערכה רפואית לגבי ההתפתחות הגופנית של הילד:

הערכת ההתפתחות של הילד כוללת שקילה ומדידת גובה והשוואת הנתונים לטבלאות הגדילה הסטנדרטיות בקרב ילדים באותו הגיל. טבלאות אלו מחולקות לאחוזונים מ - 3 ועד 97. אם משקל הילד נמצא באחוזון 50, המשמעות היא ש - 50% מהילדים בני גילו ישקלו יותר ממנו ו 50% מהם ישקלו פחות ממנו. אם ילד נמצא באחוזון 10 מבחינת גובהו, המשמעות היא ש 90% מהילדים בני גילו יותר גבוהים ממנו, ו 10% יותר נמוכים ממנו. חשוב מאוד להדגיש שהימצאותו של הילד באחוזון מסוים אינם משפיעות על בריאותו.

טבלת האחוזונים מסייעת לרופא לעקוב אחרי קצב הגדילה של הילד, שכן הילדים צריכים להימצא באותו אחוזון במשך כל שלבי הגדילה וההתפתחות. במידה ויש בשלב כלשהו סטייה של 2% או יותר מהאחוזון השגרתי, עלול הדבר לרמז על בעיה רפואית כלשהי אצל הילד. במקרה כזה על רופא הילדים שמלווה אותו בתהליך לבדוק אותו ולהמליץ על בדיקות מקיפות בניהם בדיקת דם.בדיקת BMI בקרב ילדים:

מטרת בדיקת ה - BMI בקרב ילדים היא לוודא שלא מתפתחת אצל הילדים בעיה של משקל יתר או של תת משקל. את הבדיקה מומלץ לבצע לפחות פעם אחת בפרק הזמן של גילאי 7 עד- 12. BMI הוא המדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או תת משקל. BMI הוא מדד מסת הגוף.

את התוצאה שמקבלים בבדיקת ה BMI משווים לטבלת ה BMI של הילדים בקרב אותו הגיל. ילדים ומתבגרים אשר נמצאים מעל אחוזון 85 סובלים מעודף משקל. ילדים ומתבגרים שנמצאים מעל אחוזון 95 מגדירים שמנים. ילדים ומתבגרים שנמצאים מתחת לאחוזון 5 סובלים מתת משקל.
במילים אחרות התוצאה המתקבלת בבדיקת ה BMI מראה היכן ממוקם הילד באינדקס ההשמנה בהשוואה לזה של ילדים אחרים באותו הגיל והמין.

את בדיקת ה - BMI מומלץ לבצע לפחות אחת לשנה. הבדיקה מיועדת לאבחן עודף משקל שהוא גורם סיכון לסוכרת, לטרשת עורקים ומחלות רבות אחרות.

למאמרים נוספים